Po lesních svazích Javořích hor

10.12.2019

délka: 33,5 km
časová a fyzická náročnost: půldenní/celodenní, středně obtížná
počet zastavení: 10

Trasa vás přes málo frekventované silniční úseky přes obce Rožmitál a Šonov doveze do svahů Javořích hor. Dlouhým úsekem projedete Janovičky, Heřmánkovice a Uhlířské údolí. Poté vystoupáte přes Hynčice od řeky Stěnavy do Jetřichova a přes Hejtmánkovice, odkud budete mít výhled na Broumovské stěny, zpět do Broumova.

1. Broumovská kotlina

Broumovská kotlina je mírně zvlněná a protéká jí řeka Stěnava. Od západu ji ohraničují hřebeny Stolových hor a Broumovských stěn, na východě Javořích hor. Charakteristické načervenalé zabarvení půdy v kotlině svědčí o tom, že se jedná o zvětraliny hornin vzniklých v pouštím prostředí geologického období permu (prvohory). Nachází se zde nejen množství minerálů ve vrstvách permských jezerních vápenců, ale také i významné fosílie.

2. Šonov

Obec se táhne v délce více než 7 km podél úpatí Javořích hor. Stavebně mimořádný kostel sv. Markéty byl budován v letech 1727 - 30 podle plánů K. I. Dientzenhofera a patří tak do tzv. Broumovské skupiny kostelů (stojí na návrší na začátku obce). Zajímavá je rovněž hřbitovní kaple Panny Marie z r. 1878, barokní fara s mansardovou střechou z r. 1782 a také několik statků broumovského typu.

3. Javoří hory

Javoří hory výrazně ohraničují Broumovskou kotlinu, jejich hřebenem v celé délce probíhá česko - polská státní hranice. Nejvyšším vrcholem je Ruprechtický Špičák s volně přístupnou rozhlednou. Javoří i Suché hory jsou součástí rozlehlé horské skupiny Kamenné hory (Góry Kamienne). Jsou tvořené vulkanickými horninami, mnohdy se zde vyskytují i polodrahokamové formy minerálů.

4. Janovičky

Nyní výhradně rekreační osada leží vysoko (606 m n. m.) v zalesněných svazích Javořích hor. Vedle soukromých rekreačních objektů (chalupy a chaty) je zde i několik oblíbených restauračních a ubytovacích zařízení. Lokalita nabízí zimní vyžití - sjezdovky s lyžařskými vleky a upravované běžecké stopy. Přes Janovičky prochází hojně používané pěší a cyklistické trasy.

5. Heřmánkovice

Obec se táhne od Javořích hor k řece Stěnavě v Broumovské kotlině. Byla založena r. 1253 během benediktinské kolonizace. Významnou památkou je barokní kostel Všech svatých postavený v r. 1723 podle plánů K. I. Dientzenhofera na místě původního ze 13. století. Před kostelem je Kalvárie z r. 1800 a dva smírčí kříže. V obci se nacházejí statky broumovského typu, roubené chalupy a řada drobných sakrálních staveb.

6. Uhlířské údolí

Jedná se o zalesněné údolí vedoucí od hřebene Javořích hor k Uhlířskému potoku, který se vlévá do řeky Stěnavy. Pojmenování toto údolí získalo po vypalování dřevěného uhlí v milířích. U hlavní silnice na okraji obce Hynčice se nachází rybárna.

7. Řeka Stěnava

Řeka Stěnava pramení na území Polska nedaleko města Wałbrzych. Od Meziměstí po Otovice protéká Broumovskou kotlinou, kterou odvodňuje. Mezi obcemi Otovice a Tłumaczów znovu vtéká na území polské Kladské kotliny, kde se stává přítokem řeky Nysa Kłodzka. Voda z Broumovské kotliny směřuje do Baltského moře. Název Stěnava dostala od jejího průtoku podél hřebene Broumovských stěn (původně jmenovaných jen Stěny).

8. Hynčice

Malá zemědělská obec se nachází v údolí řeky Stěnavy mezi Mlýnským vrchem a zalesněnými výběžky Javořích hor. V minulosti byla obec proslulá těžbou vápence a vypalováním vápna v malých selských pecích. V okolí obce je několik pozoruhodných geologických a paleontologických lokalit. Snadno přístupná je např. Permská stěna s erozním odkryvem pestrých permských hornin na pravém břehu Stěnavy zhruba uprostřed obce.

9. Jetřichov

Dnes se jedná o zemědělsko - průmyslovou obec lánového typu. Vine se od Broumovských stěn až k řece Stěnavě do středu Broumovské kotliny. Byla založena během benediktinské kolonizace Broumovska, písemně je poprvé připomenuta až na přelomu 14. a 15. století. V obci je několik zděných statků broumovského typu a řada venkovských roubených chalup, na návrší k Ráji je tzv. Laudonova kaple.

10. Hejtmánkovice

Podobně jako ostatní obce v regionu vznikly Hejtmánkovice na konci 13. století během benediktinské kolonizace. V obci se dochovalo mnoho statků broumovského typu a množství drobných sakrálních staveb. Ve známost vešla obec také tím, že 14. července 1847 do blízkého pole dopadl 23 kg těžký železný meteorit a událost byla benediktiny pečlivě zapsána a zakreslena.