Okolo Adršpašsko–teplických skal

13.09.2019

délka: 48 km + 9 km pěšky
časová a fyzická náročnost: celodenní, náročná
počet zastavení: 10

Trasa vychází z Broumova do Teplic nad Metují. Odtud vede okruhem po obvodu rozsáhlého masívu Adršpašsko - teplických skal. Nejprve prochází údolím řeky Metuje (s možností pěší túry po okruhu Teplického skalního města) do Dolního Adršpachu pod Starozámecký vrch, kde opět
vybízí k výstupu na jeho vyhlídku a do ruin hradu Adršpach. Poté prochází po západním obvodu skal pod vrch Čáp (výstup k rozhledně) a do osady Skály (hrad a zámeček) a zpět do Teplic a do Broumova. Trasu si můžete zkrátit nástupem/ukončením trasy v Teplicích n. Metují až o 28 km.

1. Broumovská kotlina

Broumovská kotlina je mírně zvlněná a protéká jí řeka Stěnava. Od západu ji ohraničují hřebeny Stolových hor a Broumovských stěn, na východě Javořích hor. Charakteristické načervenalé zabarvení půdy v kotlině svědčí o tom, že se jedná o zvětraliny hornin vzniklých v pouštím prostředí geologického období permu (prvohory). Nachází se zde nejen množství minerálů ve vrstvách permských jezerních vápenců, ale také i významné fosílie.

2. Bohdašínské sedlo

Jedná se o nejnižší místo mezi Broumovskou kotlinou a Polickem (449 m n. m.), prochází tudy silniční a železniční spojení. Nalézá se tu významná geologická lokalita "Mořská transgrese". Tento geologický jev lze pozorovat v jednom z malých lomů nedaleko vesničky Bohdašín. V několika vrstvách jsou v jeho skalní stěně uloženy stopy z dávných dob, kdy vypadala zdejší
krajina úplně jinak. V blízkosti obce se lámal kámen už někdy na začátku 19. století, tedy v době, kdy vznikalo mnoho kamenných broumovských statků.

3. Polická vrchovina

Podobně jako střední část Broumovské vrchoviny je tvořena sedimentárními horninami svrchní křídy, z nichž kvádrové pískovce svým divokým skalním reliéfem vytvářejí skalní města Adršpašsko - teplických skal, Ostaše, Broumovských stěn i Stolových hor. Společně tvoří velmi malebnou krajinu Machovska, Policka, Teplicka a Stárkovska. Ve svém nitru ukrývá velké zásoby vysoce kvalitních podzemních vod.

4. Teplice nad Metují

Město Teplice nad Metují leží v obklopení lesů a skal. Je to známé letovisko s turistickým centrem a zároveň nástupní místo k poznání Adršpašsko - teplických skal. Obec byla založena již ve 12. století. Ve 13. století zde proběhla kolonizace okolního území panským rodem Hronů. Dlouhou historii připomínají stavební památky jako kostel sv. Vavřince, Horní zámek, Dolní zámek a poutní kostel Panny Marie Pomocné s poustevnou.

5. Teplické skály

Teplické skalní město je nejnavštěvovanější částí Teplických skal a přes Vlčí rokli se propojuje s Adršpašskými skalami. Turistický okruh je dlouhý 6 km a v porovnání s trasou Adršpašskými skalami je fyzicky více náročný. Vede hlubokými roklemi, skalními soutěskami, částečně i jeskyněmi. Skalní věže dosahují mnohdy výšky až 70 m. Turistický ruch zde vznikl díky obtížnosti skalních terénů až v 19. století.

6. Obec Adršpach

Dříve zemědělsko - průmyslová obec je dnes rušným centrem cestovního ruchu a nástupním místem do atraktivního Adršpašského skalního města. Na Starozámeckém vrchu byl ve 13. století založen hrad (Althaus), který byl v r. 1477 Slezany vykoupen a rozbořen. Obec pod hradem je zmiňována již v r. 1270. Na místě středověké tvrze byl v r. 1580 dokončen renesanční zámek, dnes se tam nachází i stálá expozice Muzea horolezectví.

7. Starozámecký vrch

Na skalnatém a zalesněném Starozámeckém vrchu (581 m n. m.) se nachází zřícenina hradu Adršpach zvaného také Althaus, Raubschloss nebo Starý hrad. Ten byl založen ve 13. století jako opěrný bod české zemské hranice, po r. 1367 se dostal do vlastnictví pánů z Dubé. Spolu s dalšími hrady byl Adršpach v r. 1447 městy ve Slezsku vykoupen a zbourán. Skalní bašta umožňuje výhled na obec a Adršpašské skály. Hrad připomínají v současné době jen nepatrné zbytky.

8. Adršpašsko - teplické skály

Národní přírodní rezervace Adršpašsko - teplické skály je svou rozlohou 18 km2 největším skalním komplexem v Evropě. Je zde ochraňován unikátní skalní reliéf na kvádrových pískovcích vč. jeskyní i rozsáhlé lesní porosty s pestrou faunou a flórou. Ve skalách najdete až 90 m vysoké skalní věže, hluboké soutěsky, vodopád a 2 jezírka.

9. Vrch Čáp

Se svou výškou 786 m n. m. je nejvyšším bodem Adršpašsko - teplických skal. Díky poloze na jihozápadním okraji skal poskytuje téměř kruhový výhled. Situaci ještě vylepšila nedávno vybudovaná rozhledna, z níž je daleký výhled na hřebeny hor Sudetské horské soustavy v česko-polském příhraničí, např. na Krkonoše.

10. Osada Skály - Bischofstein

Nad malou osadou Skály (zámek a zřícenina hradu) ležící v nadmořské výšce 646 m n. m. se na konci pískovcového skalního hřbetu Růžek nachází zřícenina středověkého hradu Skály z konce 14. století. Původní název osady i hradu byl "Katzenstein" (Kočičí hrad), později "Bischofstein". Zřícenina dnes slouží jako vyhlídka. V osadě pod hradem se na místě původní tvrze nachází barokní zámeček, který byl od pol. 17. století letním sídlem královéhradeckých biskupů. Dnes je využíván jako restaurační zařízení.